Jak probíhá broušení zubů u zubaře

Jak probíhá broušení zubů u zubaře

Ve zkratce o broušení zubů u zubaře

Málo co nás dostane z klidu jak pomyšlení na návštěvu u zubaře, zejména pokud zahrnuje takové procedury, jak broušení zubů. Nicméně broušení zubů je běžná součást léčby zubů, a pokud víte, co očekávat, může to být mnohem méně stresující. Podíváme se jak tato procedura probíhá, co zubař dělá a jak se připravit na tuto návštěvu.

Jak přijde na to, že potřebujete broušení zubů

Jako první podle mě odhalí zubař, že je potřeba váš zub vybrousit. Může to být na základě preventivní prohlídky, kde si zubař všimne problému, nebo pokud si sami všimnete něčeho neobvyklého a u zubaře navštívíte. Vybroušený zub může být potřeba kvůli řadě různých problémů - od zubního kazu, po popraskanou zubní sklovinu, případně k přípravě na zubní korunku či mostek, nebo při léčení kořenových kanálků.

Odborné nástroje pro broušení zubů

Jestliže na návštěvu u zubaře dorazíte s tím, že vám má zubář vybrousit zuby, můžete očekávat, že bude používat řadu specializovaných nástrojů. Těmito nástroji může být například zubní vrták (/drill/), nebo takzvaný "rotor" (rotating instrument). Tyto nástroje jsou výjimečně přesné a dokáží odstranit jen takovou část zubu, kterou zubař chce. Kromě těchto nástrojů zubař používá také vodní chlazení, aby předešel přehřátí zubu během procedury.

Průběh broušení zubu - krok za krokem

Gfentiálně broušení zubu je poměrně rychlý proces, který může trvat jen několik minut. Každý zub je obvykle ošetřován samostatně. Ačkoliv může proces vypadat komplikovaně, v základě se jedná o následující postup: zubař nejdříve očistí zub a okolní oblast, poté použije speciální nástroje k odstranění postižených částí zubu, vybrousí zub do požadovaného tvaru a nakonec aplikuje plombu, nebo korunku, aby zub chránil a obnovil jeho funkci. Během celého procesu je zub chlazen vodou, aby se zabránilo jeho přehřátí a poškození.

Rizika a možné komplikace broušení zubů

Ani jsem nechtěl začínat varovat před případnými riziky a komplikacemi, ale je dobré o nich vědět. Možná to navíc ubere několik bodů z vaší zubní nervozity. Rizika broušení zubů mohou zahrnovat citlivost zubů, otoky, nebo dokonce infekce. Většina těchto problémů je však špatně zvladatelná a zubaři mají k dispozici řadu nástrojů a technik ke snížení těchto rizik.

Jak se připravit na broušení zubů

Pokud víte, že máte na broušení zubu jít, je důležité se na tuto proceduru řádně připravit. Doporučuji nejíst ani nepít před procedurou (kromě vody), pokud je to možné, a také užívat předepsané léky dle pokynů zubaře.

Nezapomeňte se také připravit psychicky. Ano, zní to možná legračně, ale z psychického hlediska může být broušení zubů stresující záležitost. Mluvte o svých obavách se svým zubařem, on vás jistě ubezpečí a vy si budete moci lépe připravit na to, co vás čeká.

Závěrem chci říci, nebojte se. Broušení zubů je běžná procedura, kterou zubaři dělají na denní bázi. Jsou na to dobře připraveni a ve většině případů proces proběhne hladce. A víte co je na tom nejlepší? Můj syn Václav se teď v téhle chvíli směje u počítače, protože ví, že pokaždé, když musel jít na broušení zubů, tak jsem mu při návratu domů koupil zmrzlinu.

Koneckonců, kdo by si nechtěl po všem tom stresu dopřát něco příjemného, že? Rozhodně to nedělejte po každé návštěvě u zubaře, ale sem tam to neuškodí. Tedy pokud jste si jisti, že si cukroví odměníte správným a pečlivým čištěním zubů!

A na závěr ještě malý tip. Můj pes Max by nejspíše nebyl nijak nadšený z toho, kdyby ho vzali na broušení zubů, ale pro něj a všechny naše čtyřnohé přátele platí to samé jako u nás lidí. Prevence je důležitá. Takže pravidelná kontrola u veterináře a správná péče o zuby doma je alfou a omegou zdravých zoubků.

Napsat komentář