Co způsobuje praskání zubní skloviny?

Co způsobuje praskání zubní skloviny?

Rozumíme zubní sklovině

Používám často slovo "sklovina", ale co vlastně sklovina znamená? Sklovina je ta tvrdá vnější vrstva zubů, která je tvořena především minerály. Je to ten bělý povrch zubů, který vidíme, když se usmíváme na sebe v zrcadle. No, nebo v případě, že máte den bez úsměvu, když se díváme na zuby v ústech u zubaře. Ale zapomeňme na zubaře dneska. Ten je na jinou konverzaci.

Praskání zubní skloviny: Proč se to děje?

Nicméně zubní sklovina může prasknout a to z různých důvodů. Praskání skloviny může být způsobené extrémními teplotami, tedy při prudkém střídání studeného a teplého pokrmu a nápoje. Také pevné potraviny mohou ve spojení s silným kousnutím vést k praskání. Chceme-li být ještě konkrétnější, i rozšiřování a smršťování zubů v extrémních teplotách mohou mít za následek praskání skloviny.

Denní strava a praskání skloviny

V našem moderním světě, kde máme přístup k různým potravinám a pokrmům, mohou být naše zuby vystaveny široké škále teplot a tlaků. A všechno toto může mít dopad na naši zubní sklovinu. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat našemu zvyku konzumovat střídavě studené a teplé nápoje nebo pokrmy. Například když piji ledovou kávu a pak si dám horkou polévku, mohu vyvolat tepelný šok pro zuby, který může sklovinu prasknout.

Bezpečné kousnutí jako prevence

Co se týče pevných potravin, je třeba být rozvážný při kousání do opravdu pevných potravin. Mám na mysli potraviny jako je led, tvrdé cukrovinky nebo třeba surová mrkev. Všichni známe ten moment, když koušeme do něčeho tvrdého a najednou ucítíme prasknutí. To může být moment, kdy se nám praskne zubní sklovina. Můj tip je, pokud není nutné do něčeho tak tvrdého kousat, vyhněte se tomu. Anebo pokud už to nutné je, koušejte opatrně.

I u zubní skloviny platí prevence

Prevence je vždy lepší než léčba a u zubní skloviny to platí dvojnásob. Nemyslím tím, že byste měli přestat jíst pevné potraviny nebo pit horké a studené nápoje. Ale obecně že byste měli být opatrnější a věnovat více péče svým zubům. Například pravidelným čištěním zubů, používáním zubní nitě a taky návštěvou zubaře alespoň dvakrát ročně.

Zkoušení nových věcí: Péče o zuby je také o experimentování

Na trhu je mnoho produktů, které jsou určeny k posílení skloviny a prevenci jejího praskání. Je to otázka zkoušení a experimentování, co funguje pro vás, protože každý máme rozdílnou strukturu zubů a skloviny. Některé produkty mohou obsahovat fluór, který je známý svými vlastnostmi posílení zubů a prevence zubních nemocí. Ale buďme opatrní, i takové produkty musíme používat s mírou.

Můj osobní příběh o praskající sklovině

S těmito praskajícími sklovinami mám osobní zkušenost. Před pár lety, když jsem byl na výletě v horách, měl jsem v zimě velkou touhu po ledové tříště. A tak jsem si vzal kousek ledu a kousl do něj. A pak jsem ucítil prasknutí. Myslel jsem, že to bylo něco s ledem, ale pak jsem cítil, že něco není v pořádku s mým zubem. Když jsem se podíval do zrcadla, uviděl jsem, že můj zub je prasklý. To byl ten okamžik, kdy jsem si uvědomil, jak důležité je být opatrný s tím, do čeho koušeme. Od té doby se vyhýbám kousání do tvrdých věcí a dávám pozor na střídání teplých a studených nápojů a pokrmů. A můj zub? Ten se po vyplnění od zubaře zahojil, ale byla to poučná lekce.

Rada na závěr: Zuby si vážte

Nakonec chci říct, že zuby jsou důležité. Je to něco, co používáme každý den, ať už je to k jídlu, mluvení nebo jen k úsměvu. Proto je důležité pečovat o ně a dávat pozor na to, co s nimi děláme. Koneckonců, chceme, aby nám vydržely co nejdéle, že jo? Takže pokud máte nějaké otázky ohledně zubní skloviny nebo jak se o zuby starat, neváhejte se zeptat. Tak se mějte fajn a pečujte o své zuby!

Napsat komentář