Jak bolí kaz v zubu?

Jak bolí kaz v zubu?

Co je to zubní kaz a jak vzniká?

Vletší části věřte, že zubní kaz není žádné veselí. Ale co, když se s ním potkáme, jak poznáme, že ho máme a jaké jsou jeho příznaky? No, pokud jste si už někdy sedli do zubařského křesla s pocitem, že se vám hlava rozskočí bolestí, pak jste na takové otázky odpověděli solitérně. Tím, co nás tlačí do zubařského křesla, je obvykle bolest. Tehdy už to není žádná sranda a člověka to může opravdu potrápit.

Proč a kdy bolí zubní kaz?

Kaz v zubu je opravdu jedna nepříjemná záležitost. My s Janem to víme, protože jsme oba zažili několik chybících nocí kvůli této bolesti. A naše děti, Jana a Eliška, jako většina dětí, nejsou cizí tomu běhat kolem s tampónem mokrým od rumu přiloženým na bolavý zub. Což je ona tradiční domácí rada, kterou bychom měli brát spíše s rezervou.

Typy bolesti kazu a jejich příznaky

Fakt je, že kaz může bolet různě a podle typu bolesti můžete poznat, jak vážný je váš problém. Mě třeba dostala bolest od ucha až na hrdlo. Filter kávy byl pro mě v té době mým nejbližším přítelem, protože jsem potřebovala zvlhčit bolavý zub teplým nápojem. Asi je zbytečné dodávat, že jsem pak řvala jako na trní, když jsem musela přestat pít kávu a potřebovala jít vyčistit zuby. To, že se může zub rozbolet i kvůli ledničce, jsem zjistila, když jsem chtěla ochutnat novou zmrzlinu, kterou jsem si přinesla domů. Po té zkušenosti má lednička pro mě úplně nový rozměr.

Domácí léčení bolesti zubu

Pokud se potýkáte s bolestí zubu, jistě jste zvědaví, jak se s ní vypořádat. Já mám pro vás několik rad, ale všimněte si, že jsem se vystudovala jako blogerka, nejsem zubařka. Ne všechny domácí metody fungují stejně pro všechny osoby, takže když na vás něco nezabírá, neznamená to, že je to špatné. Může to jen znamenat, že vaše těla jsou jiná a reagují jinak. Co funguje pro mě, nemusí fungovat pro Jana a co funguje pro Jana, nemusí fungovat pro našeho psa Báru.

Jak předcházet zubnímu kazu?

Prevence je vždy lepší než léčení - to je staré známé přísloví, které platí v mnoha oblastech našeho života, včetně zdraví našich úst. Já osobně dodržuji tento jednoduchý postup. Čistím si zuby ráno a večer, používám zubní nit a pravidelně chodím na preventivní prohlídky k zubaři. Ale pozor, tohle není všemocný recept na zdravé zuby. Vše záleží na genetice, stravě a někdy i na štěstí.

Kdy navštívit zubaře?

Někdy i přes naše snahy o správnou ústní hygienu se může objevit zubní kaz. Kdy je správný čas navštívit zubaře? Tuto otázku si klademe často, protože bojíme bolesti a nepříjemného pocitu, který nám zubař může způsobit. Ale pravda je taková, že pokud zub bolí, měli bychom co nejdříve navštívit zubaře.

Cesta k uzdravení zubního kazu

Když se tohle předejde, nezbývá nic jiného než začít léčbu. Mezi nejběžnější způsoby léčby patří vrtání nebo výplň zubu. Ale pozor, i když se zubní kaz vyléčí, nesmíme zapomenout na pravidelnou ústní hygienu. Protože jak se říká, jednou kazlavý, vždy kazlavý.

Napsat komentář