Jak funguje bělící zubní pasta: Vše, co potřebujete vědět

Jak funguje bělící zubní pasta: Vše, co potřebujete vědět

Jak funguje bělící zubní pasta: zapojení vědy do bělení zubů

Je vám někdy do smíchu, když si představíte, že si čistíte zuby něčím, co je bělí? Já to tak mám. Stojím před zrcadlem, štětci pozorují můj výraz a protestují proti cizí látce, která se do nich tlačí. Ale když vidím, jak se moje zuby bělí, je to pro mě jako tajemství vesmíru. No dobře, možná ne tolik jako tajemství vesmíru, ale je to zajímavé!

Ale jak přesně to funguje? Jak může něco, co vypadá jako obyčejná pasta, co máte rádi na tom mít takový účinek? To jsou otázky, které mě dostaly do kopyta. A právě to jsme se rozhodla zjistit a podělit se o své poznatky s vámi.

Klíčové ingredience bělících zubních past

Při zkoumání bělících zubních past je první věc, kterou musíme zmínit, jejich klíčové ingredience. Ty obvykle zahrnují peroxid draselný nebo peroxid karbamidový, který je zodpovědný za bělení zubů. Tyto peroxidy jsou to, co deoxiduje skvrny a změní jejich barvu, čímž vytvoří bělící účinek na zuby.

Možná si nyní myslíte: „Kláro, to zní jako chemie, což já nesnáším!“ Vždyť ano, ale za mnou je Max, můj zlatý retrívr, který pokaždé, když si znovu otevřu chemickou knihu na peroxidu, začne vypadat, jako by chtěl ukázit, jak se to dělá. Bohužel, Max není vyškolený chemik, takže musím své poznatky získat od lidí, kteří jsou!

Použití bělící zubní pasty a její dopad na naše zuby

Další věc, kterou musíme zvážit, je, jak dlouho používáme bělící zubní pasty a jak to ovlivňuje naše zuby. To je totiž místo, kde se může vynořit několik problémů. Například některé bělící zubní pasty mohou způsobit citlivost zubů, pokud je používáte příliš často nebo příliš dlouho. Jak je to možné? No, to záleží na tom, jak silná bělící pasta je a jak dlouho ji necháte na zubech.

Jednou z mých předchozích zkušeností s bělící zubní pastou bylo, když jsem se pokoušela dosáhnout dokonalého úsměvu pro svou základní školní fotografii. Používala jsem bělící zubní pastu neúprosně dvakrát denně, což vedlo k tomu, že moje zuby se staly tak citlivé, že jsem musela přejít na zubní pastu pro citlivé zuby. Lehce řečeno, to bylo poněkud nepříjemné! Ale alespoň vím, že musím být ostražitá, když jde o používání bělících zubních past.

Bělení zubů kontra odstraňování skvrn - jaký je rozdíl?

Podobnou chybou, kterou lidé často dělají, je, že nerozlišují mezi bělením zubů a odstraňováním skvrn. Ale jaký je mezi těmito dvěma věcmi rozdíl? No, bělicí zubní pasty jsou navrženy tak, aby deoxidovaly skvrny na zubech a změnily jejich barvu. Toto je proces, který je obecně považován za bělení zubů.

Na druhou stranu, odstraňování skvrn, což může zahrnovat například odstraňování skvrn od kávy nebo červeného vína, je proces, který se obvykle provádí pomocí abraziv, jako je křemík. Tyto abraziva jsou v podstatě malé částice, které škrábou povrch zubů a odstraňují skvrny. Takže příště, když uvidíte nějakou zubní pastu, která tvrdí, že je bělící, měli byste se ujistit, že vlastně deoxiduje skvrny na vašich zubech, a nejen škrábe povrch vašich zubů abrazivy.

Zdravotní ohledy při používání bělících zubních past

Nakonec je důležité také vzít v úvahu zdravotní ohledy při používání bělících zubních past. Jak jsem již zmínila, některé bělící zubní pasty mohou způsobit citlivost zubů, pokud je používáte příliš často nebo příliš dlouho.

Kromě toho, pokud máte nějaké zubní problémy, jako je zánět dásní nebo dutiny, pak byste se měli poradit s vaším zubním lékařem, než začnete používat bělící zubní pastu. Protože, jak se ukazuje, bělení zubů nemusí být vhodné pro všechny.

Koneckonců, stejně jako u všeho ostatního, je důležité používat bělící zubní pastu s mírou. Nezapomeňte, že zdraví vašich zubů je důležitější než jejich barva. A pokud máte nějaké pochybnosti nebo obavy, vždy se poraďte s odborníkem - tím myslím zubního lékaře, ne Maxe, ačkoli byl během celého tohoto procesu skvělým společníkem!

Napsat komentář