Jak správně používat mezizubní nit pro zdravé zuby

Jak správně používat mezizubní nit pro zdravé zuby

Proč je důležité používat mezizubní nit?

Když jsem poprvé slyšela o mezizubní nitce, myslela jsem si, že je to zbytečnost. Přece mám zuby jako perličky a kartáček se dostane úplně všude, nebo ne? No, ne. Doktoři to vidí úplně jinak a já jsem na to přišla až po jedné ne tak vesele odcházející návštěvě u zubaře, kde mi bylo sděleno, že i když to venku vypadá super, tak mezi zuby mám mi malé party food zbytků, které si tam dělají disco a zkouší vybudovat trvalé osídlení. Tak jsem si řekla, že dojemnými oslavnými písněmi na ústa (ano, máme doma vtipálka Jana) těmto squatting baktériím udělám přítrž. Zahájila jsem tedy knížecí křížovou výpravu proti zbytkům jídla v zubech. A víte co? Mezizubní nit skutečně má smysl! Každé čištění mezer mezi zuby dokáže vyčistit až 40% zubních ploch, které se obyčejným kartáčkem dostaneme pouze velmi těžko. I když se nám to nemusí zamlouvat, mezizubní nit je pro naše dutiny skvělým společníkem, který nám pomáhá udržet naše zuby zdravé, bílé a především – bez zubního kazu!

Jak vybrat tu správnou mezizubní nit?

Na trhu existuje nepřeberné množství druhů nití, a pokud jste jako já, pak vám rozhodování mezi nimi zabralo možná víc času, než samotné nitění. Existují niti voskované, nевoskované, s chutí mátové, s chutí ovoce, dokonce i s čajovníkovým olejem. Zažila jsem dokonce malou mentální krizi v drogerii, kde jsem stála nehybně jako socha a zírala na tu obrovskou stěnu mezizubních nití. Ale já mám pro vás dobrou zprávu: v podstatě stačí, když si vyberete pamatovaku, která se vám bude snadno manipulovat a která se vám bude zdát příjemná. Osobně jsem skončila u voskované nitě, protože mi přijde, že lépe klouže mezi zuby a nepřetrhává se tak snadno. A co se chutí týče? Přiznám se, mátou nic nepokazíte, ale občas experimentuji i s ovocem, hodně zábavy a osvěžení!

Krok za krokem: Jak na nitění zubů?

Už jste si zvolili tu pravou nit? Super. Jdeme na to. Nit se chytá mezi prsty obou rukou, abychom měli dobrou kontrolu. Ale kolik nitě si odstřihnout? Odměřte si zhruba 30–40 cm nitě (ano, klidně použijte pravítko, já to taky dělám) a obtočte ji okolo středních prstů každé ruky, ale nechte asi deseticentimetrový kus, se kterým budete pracovat. A teď jde do tuhého. Jemně si nit zavedete do mezery mezi zuby a opatrně, opravdu velmi opatrně, ji pohybujte nahoru a dolů podél každého zubu tak, abyste nezpůsobili zbytečné podráždění dásní. Nezapomeňte ani na zadní strany posledních zubů, tam se rádi schovávají malé zlobivé mikroby! S každým novým mezizubím používejte čistou část nitě. Přiznám se, že jsem zpočátku byla trochu nešikovná a často mi nit popraskala o ostré hrany zubů, ale s trochou praxe to jde o hodně lépe!

Kdy je nejlepší nitění zařadit do své hygieny?

Pokud se toho jdete pustit poprvé, rozhodně to nedělejte pět minut před tím, než musíte vyrazit z domu. Nitění chce klid a čas, hlavně když se to učíme. Dlouho jsem přemýšlela, jestli je lepší nitění před nebo po čištění zubů. Po několika pokusech a výzkumu jsem došla k závěru, že pro mě osobně je nitění před čištěním lepší, protože tak vyčištění mezery mezi zuby následně krásně obdělá kartáček spolu s pastou. Jak často nitovat, ptáte se? Ideálně by to mělo být každý den, ale přiznám se bez mučení, že někdy, když se Jan v pozdní večerní hodině rozhodne, že je čas na noční čokoládové dobroty, tak nitování vynechám. Ale snažím se, a to je důležité!

Trable s mezizubní nití a jak jim čelit

Asi stejně jako já jste se setkali s některými malými nešvary, které mohou při nitění nastat. Občas nit praskne, občas se zamotá, někdy zub trochu krvácí, pokud jsme byli moc tvrdí. Nedělejte si tím hlavu. Každý problém má své řešení. Například, pokud často praská nit, zkuste voskovanou variantu nebo speciální nit pro utěsněnější mezizuby. Když nit nejde dobře zavést, můžete vyzkoušet nitě s pevnými konci nebo mezizubní kartáčky. A pokud vám při nitění trochu krvácejí dásně, většinou to znamená, že vaše dásně nejsou zvyklé na tolik pozornosti a péče, ale s pravidelným nitěním by se měly postupně zlepšit. Ale jestli se to nelepší, rozhodně navštivte svého zubaře a zkonzultujte to s ním. Jan mi vždycky rád připomíná, že zuby máme jen jednou, tak je musíme hýčkat.

Nesmíme zapomenout na správnou techniku

Techniku nitění jsem již nastínila, ale je dobré si připomenout několik zlatých pravidel. Vždy nitějte jemně, není třeba spěchat. Představte si, že právě malujete miniaturní Mona Lisu mezi svými zuby - jemné tahy, žádné trhání a drhnutí. Kdyby nit uvízla, nechte ji tak a jemně s ní kývejte sem a tam, až se uvolní. Tvrdé škubání totiž může poškodit dásně nebo dokonce vypadnutí plomby! Abych vám prozradila jeden můj malý tajný trik – pokud si nejste jistí, zda jste zuby nitěm dostatečně vyčistili, použijte po nitění ústní vodu. Ta bude jako váš osobní inspektor čistoty a odhalí jakékoli přešlapy.

Co dělat, když mezizubní nit nefunguje pro vás?

Tak tohle je kapitola sama pro sebe. Možná máte prostě štěstí na nespolupracující mezery mezi zuby nebo vám jen nitění nesedí. Nezoufejte, existují alternativy! Například mezizubní kartáčky mohou být skvělou volbou, zvlášť pokud máte mezery mezi zuby větší. Jana toto řešení zaujalo a nebojí se jich používat. Právě taková drobná odlišnost v naší hygieně nás od sebe trochu odlišuje a o to víc si to užíváme. Další možnosti jsou vodní sprchy nebo mezizubní hřebenky, které také dobře čistí i ty nejunikátnější prostory mezi zuby. Ale ať již zvolíte cokoli, pamatujte na to, že hlavní je pravidelnost a systematický přístup k čištění.

Motivace k pravidelnému nitění

Přiznám se, že ani já nejsem někdy nejmotivovanější k zachování striktní nitění režimu. Co mi ale pomáhá, je představit si, jak si bakterie krásně žijí a množí v těch malinkých mezerách, které jsem přehlédla. To mě vždy dokope k akci. Dalším fajn trikem, který používám, je mít nit vždy při ruce. Chodím s malým balíčkem nitě v kabelce, jen tak pro každý případ. A samozřejmě je záhodno mít dobrý vzor – a do této role se skvěle hodí můj Jan, který nituje s takovou vehemencí, že by mu mohli závidět i zubaři. Prostě vzájemná motivace a vzájemné připomínání si významu mezizubní hygieny našemu "zdraví v ústech" jenom prospívá. A pokud potřebujete extra motivaci, vzpomeňte si na poslední návštěvu zubaře a na to, jak jste si právě slíbili, že budete o svou ústní hygienu lépe pečovat. Tak hurá do toho!

Napsat komentář