Po čem žloutnou zuby?

Po čem žloutnou zuby?

Káva a čaj

Já miluju kávu! Aneta, moje manželka, miluje kávu taky. A jestliže patříte mezi naši skupinu kávových milovníků, tak víte, že je jedním z nejčastějších viníků, který žloutne zuby. Ale proč tomu tak je? No, káva obsahuje tanniny. Tyto látky jsou schopny proniknout do skloviny zubů, a tak vyvolat tmavší odstín. A stejně tak čaj. Obecně platí, že čím temnější je čaj, tím více taninů obsahuje. A taniny jsou také v čokoládě, vínu, i některých druzích ovoce a zeleniny. Zkrátka jsou všude! Ale nezoufejte, existují způsoby, jak tomu zabránit. Například pitím vody po konzumaci těchto potravin, nebo kousání jablka - to zuby vybělí přirozeným způsobem. A taky je dobré si po kávě vypláchnout ústa, abyste se zbavili zbytků, které mohou zanechat skvrny.

Cigarety a doutníky

A teď, mí přátelé, se dostáváme k něčemu, co je ještě horší než káva a čaj dohromady - cigaretám a doutníkům. Ano, slyšeli jste správně. Nikotin a dehet ve vypalovaném tabáku jsou pro zuby skutečným vrahem. Dokážou proniknout hluboko do skloviny zubů a zapříčinit tak závažné škody. Dokonce i lidé, kteří nejsou kuřáci, ale jsou vystaveni pasivnímu kouření, se mohou setkat s tímto problémem. Pokud chcete mít bílé zuby, doporučuji se kuření vyhnout.

Jídlo plné barviv

Víte, co je další na seznamu po cigaretách a doutníčcích? Ano, vyhráli jste, jídlo plné barviv! Možná vás to nepřekvapí, ale barviva obsažená v potravinách mohou zanechat na vašich zubech stopy a způsobit jejich žloutnutí. Potraviny jako různé sladkosti, cukrovinky, nápoje s vysokým obsahem cukru, ale i některé druhy ovoce a zeleniny, například maliny nebo různé druhy citrusů, mohou být viníky. A přesto, i když většinu z těchto potravin milujeme (Aneta by pro maliny dala všechno!), stále existuje několik způsobů, jak tomu zabránit. Například pomocí brčka při pití nápojů, které mohou způsobit skvrny, nebo konzumace jídla, které může přirozeně vybělit zuby, jako jsou jablka, brokolice nebo mrkev.

Nepravidelné čištění zubů

Není překvapením, že i nepravidelné čištění zubů může vést k jejich žloutnutí. Je to jednoduché, čím méně často si čistíme zuby, tím více k tomu dáváme příležitost. Bacteria si tam doslova pochutnávají a naše zuby začnou žloutnout. Kromě toho, že je to velmi nehygienické, také to může vést k řadě dalších zdravotních problémů, jako je zubní kaz, parodontitida nebo ztráta zubů. Proto bychom si měli zuby čistit minimálně dvakrát denně, a to správnými technikami. A nezapomínejte na nitě, ty taky hrají velkou roli v péči o zuby.

Zdravotní problémy a léky

Někdy mohou být za žloutnutím zubů různé zdravotní problémy, nebo konkrétní léky, které bereme. V některých případech může být tmavší odstín zubů vedlejším účinkem léků, jako jsou antihistaminika, antipsychotika, léky na vysoký krevní tlak nebo chemoterapie. Také některé nemoci, jako je diabetes, mohou mít vliv na barvu našich zubů. Pokud si všimnete nějakých změn, neváhejte se obrátit na svého lékaře nebo zubaře.

A je to tady, konečně jsme prošli celou cestou žloutnoucími zuby a doufám, že vám to pomůže porozumět, proč se to děje a jak tomu předejít. Já a Aneta, opravdu doufáme, že vám tyto informace pomohou udržet vaše zuby bílé a zdravé!

Napsat komentář