Jak správně vybírat plomby a co hradí zdravotní pojišťovna

Jak správně vybírat plomby a co hradí zdravotní pojišťovna

Úvod do světa plomb a pojištění

Ve chvíli, kdy zjistíme, že potřebujeme k zubnímu lékaři kvůli plombě, začneme přemýšlet nejen o samotném zákroku, ale i o tom, co všechno nám naši zdravotní pojišťovna hradí. Ne všechny druhy plomb jsou totiž hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a rozdíly v ceně mohou být výrazné. V tomto článku se podíváme na to, jaké typy plomb existují, které z nich nám pojišťovna uhradí a jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých materiálů.

Jaké typy plomb pojišťovny hradí

Základní rozdělení plomb, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je dosti jednoduché. Obecně se dá říci, že většina základních amalgámových a kompozitních plomb je hrazena. Amalgámové plomby jsou ty, které obsahují směs kovů včetně rtuti, zatímco kompozitní plomby jsou vytvořeny z umělé pryskyřice, která lépe napodobuje vzhled skutečného zubu.

Pojďme se ale podívat na to hlouběji. Amalgámové plomby jsou odolné a levné, ale jejich hlavní nevýhodou je výraznější estetický rozdíl oproti skutečným zubům. Kompozitní plomby naopak vypadají přirozeněji, ale jsou nákladnější a ne vždy jsou plně hrazeny pojišťovnou. Kromě těchto dvou základních typů existují také keramické a zlaté plomby, které jsou většinou uvažovány jako nadstandardní péče a nejsou kryty základním pojištěním.

Vliv typu plomby na kvalitu zubní péče

Výběr správného typu plomby je důležitý nejen z estetického hlediska, ale především pro zdraví vašich zubů. Kompozitní plomby mají tu výhodu, že jsou méně invazivní, neboť lépe přilnou k zubní tkáni a nepotřebují tak hluboké vyvrtání zubu jako amalgámové plomby. Na druhou stranu, amalgám je odolnější vůči opotřebení, což může být výhodné v případě molárů, které jsou nejvíce vystaveny žvýkacím silám.

Tipy, jak maximálně využít hrazené služby pojišťoven

Většina z nás nechce platit za zubní péči více než musí. Proto je dobré vědět, jak na systém

Napsat komentář