Jak vypadá dočasná zubní náhrada?

Jak vypadá dočasná zubní náhrada?

Co je to dočasná zubní náhrada?

V případě, že jste z nějakého důvodu, ať už je to třeba nehoda nebo prostě silná bolest zubu, přišli o jeden nebo více zubů, je vaším novým nejlepším přítelem dočasná zubní náhrada. Ale co to vlastně je?

Dočasná zubní náhrada je, jak už název napovídá, něco, co přijde na místo vašeho zkazilého nebo bývalého zubu. To vypadá, cítí se a chová se jako skutečný zub, ale slouží pouze jako přechodné řešení, dokud vám váš zubní lékař nevymění trvalou náhradnu.

Tato dočasná náhrada je běžně vyrobena z plastu nebo kovu, je lehká a lze ji odstranit, když si čistíte zuby. Ta skutečná výhoda přichází v podobě toho, jak se cítíte. Nikdo nechce chodit ven s dírou ve svém úsměvu, a věřte mi, že je to něco, co si lidé opravdu všimnou.

Vlastně se na to dívám jako na paruku pro vaše zuby. Samozřejmě, že víte, že to není vaše pravé vlasy, ale ostatní to nemohou poznat, a především se cítíte sebejistější a pohodlněji.

Proč je důležitá dočasná zubní náhrada?

Možná si říkáte: "Kamilo, já se cítím v pohodě s dírou ve svých zubech, já jsem v pohodě." Ale já vám říkám, že to není jen o tom, jak to vypadá. Je to také o tom, jak to ovlivňuje zbytek vašich zubů, úst a celkového zdraví.

Dočasná zubní náhrada nám dává možnost bránit se nežádoucím následkům, které mohou nastat, když máme v ústech prázdný prostor. Zuby například mohou začít přesouvat se k tomuto volnému prostoru, což může vést k jejich rotaci nebo naklánění. To by mohlo vést k problémům s žvýkáním, hovorem nebo dokonce k obličeji.

Pro představu, představte si, že máte doma psa, třeba takového, jaký mám já - Arona. Aron je tak trochu rošťák a občas se mu podaří dostat se na pracovní stůl mého Jiřího a zahodit jeho tužky. Teď představte si, že na tom stole není žádná tužka. Co myslíte, že by Aron udělal? Pravděpodobně by skočil na stůl, obešel ho a zjistil, že tu nikdo není. A pak by se vrátil na své místo, asi na pohovku. Zuby jsou jako Aron. Pokud nenajdou jiný zub vedle sebe, prostě se přesunou na jeho místo. A potom zjistí, že jejich pohovka není to, co bývala.

Proces náhrady zubu

Myslím, že je důležité vědět, co můžete očekávat, když jdete na tento proces. Pokud jste někdy byli u zubaře, je to asi trochu podobné, ale právě vstoupíte do trochu jiného světa.

Takže jsme u zubaře. Sedíte v té vysoké židle, koukáte na strop a zubař, nejspíš v zeleném, vám říká, abyste otevřeli pusu. Může se to zdát děsivé, ale až projdete tímto procesem, zjistíte, že to není tak špatné, jak to vypadá.

První krok je odstranit postižený zub, takže se nemusíte obávat, že vám zub bude opět bolet. Poté zubař připevní dočasnou korunku nebo můstek, takže nebude vypadat, že vám chybí zub. Během několika týdnů poté bude trvale nahrazena novou korunkou nebo můstkem.

Chtěl bych vám říci, že ačkoli to může vypadat jako dlouhý proces, skutečně stojí za to. A svěřte mi, když vyjdete z té zubařské židle a poprvé se podíváte do zrcadla, budete rádi, že jste to udělali.

Určitě si pamatujte tuto věc

Po získání dočasné zubní náhrady je důležité si uvědomit, že to není konečná verze. To znamená, že byste s tím měli zacházet jemně.

Můžete jíst a pít téměř cokoli, ale doporučil bych vám vyhnout se velmi tuhým nebo lepivým potravinám, které by mohly náhradu vytrhnout. A také náhradu pravidelně čistit, aby se zabránilo hromadění plaku.

Mohlo by se vám zdát, že je to trochu obtížné, ale mějte na paměti, že to je jen dočasné. A časem to všechno bude lepší.

Můj tip pro vás je, že pokud máte jakékoliv otázky nebo obavy, mluvte s vaším zubařem. Jsou tam právě proto, aby vám pomohli a ujistili se, že se cítíte pohodlně a jste šťastní s vaší novou zubní náhradou.

Takže ať už procházíte tímto procesem nyní nebo se na to teprve chystáte, držím vám palce a přeji vám hodně štěstí. Mějte na paměti, že výměna zubu je jako nový začátek. A každý začátek je nový krok k lepšímu životu.

Napsat komentář