Proč používat mezizubní kartáček?

Proč používat mezizubní kartáček?

Rozumíme mezizubnímu kartáčku

Co sakra je to mezizubní kartáček? No dobře, popravdě, tohle je otázka, kterou jsem položila sama sobě před mnoha lety. Jako každého z nás, tak i mě naprosto zaskočilo, když moje zubařka navrhla, že bych měla začít používat mezizubní kartáček. A tak jsem se rozhodla věnovat tento článek této malé, ale silné pomůcce v boji za krásný a zdravý úsměv!

Máme na výběr: zubní nit a mezizubní kartáček

První krok k pochopení důležitosti mezizubního kartáčku je uvědomění si, že interdentalní čištění je zcela nenahraditelnou součástí naší ústní hygieny. Většina z nás se spokojí s čištěním zubů klasickou zubní štětcem a při nejlepším s použitím zubní niti. Ale co když Vám řeknu, že to může ne vždy stačit? Ano, to je pravda. Klasická zubní pasta a zubní nit jsou skvělé, ale jejichschopnost se dostat do těch úplně nejhlubších koutů našich úst je omezená.

Čištění mezizubních prostor je klíčem k zdravým zubům

Moje zubařka mi vysvětlila, že mezizubní kartáček je zásadní pro efektivní a důkladné čištění mezer mezi zuby, které ani nejlepší zubní konk kdy nedokážou dostatečně vyčistit. Zkuste to přirovnat třeba k úklidu domácnosti. Můžete utřít prach z nábytku, vyluxovat, umýt nádobí, ale pokud nevyčistíte i ty nejmenší skulinky a zákoutí, tím spíš, pokud jsou schované zraku, stále tam zůstává špína a nečistoty, které mohou způsobovat problémy.

Jak správně používat mezizubní kartáček

Používání mezizubního kartáčku bylo pro mě, a jsem si jistá, že pro vás to bude také, zpočátku trochu zvláštní a nezvyklé. Ale jak to tak bývá, všechno chce jen trochu trpělivosti a cviku! Jan (můj manžel) se mnou byl v té době na návštěvě u zubaře a pro smích jsem mu říkala, že vypadá, jako kdyby se pokoušel vylovit rybu z akvária, když si poprvé v životě čistil zuby kartáčkem. Ale zvládl to, a tak jsem si byla jistá, že to zvládnu i já!

Ukazatelé kvalitního mezizubního kartáčku

Při výběru mezizubního kartáčku pokládejte důraz na jeho kvalitu. Samozřejmě není nutné utrácet majlant, ale hrubý, tvrdý kartáček může v ústech způsobit více škody než užitku. Při koupi mezizubního kartáčku byste měli také zvážit velikost mezery mezi zuby. Pokud máte menší mezery, zvolte menší velikost kartáčku a naopak.

Je kartáčkování pro všechny?

Končím tím, s jakým tónem jsem začala: Myslím, že stojí za to dát mezizubnímu kartáčku šanci. Není to pro všechny, ale pokud máte citlivé dásně nebo náchylnost k zubnímu kazu nebo parodontitidě, mohlo by to pro vás být opravdu užitečné. A kdo ví? Třeba se stanete jako já a to bude první věc, kterou si zabalíte, když budete na cestách!

Napsat komentář