Ultrasonický čistič zubů: Proč stává preferovanou volbou pro ústní hygienu?

Ultrasonický čistič zubů: Proč stává preferovanou volbou pro ústní hygienu?

Úvod do světa ultrazvukového čištění zubů

Zdravé zuby a krásný úsměv se staly nedílnou součástí našich životů a jakou roli v tom hraje moderní technologie? No, zrovna se mi naskýtá toto téma, které je mi velmi blízké. Stala jsem se nadšenkyní ultrasonického čističe zubů, a přiznám se, že jsem v tomto ohledu trochu technologický brouček. Když mi poprvé při čištění skřípal, byla to pro mě hudba budoucnosti přímo v ústech! A že se objev těchto pomocníků nenechal dlouho čekat, protože všichni kolem, kdo se stará o své zuby jako o oko v hlavě, už má aspoň jeden doma. Právě proto se s vámi chci podělit o to, proč ultrasonický čistič zubů vyhrává lidovou sympatii a je stále populárnější volbou.

Co to vlastně ultrasonický čistič zubů je?

"Ultrazonický", to zní jako něco z science fiction, že? Ve skutečnosti to ale není nic tak tajemného. Jde o zubní kartáček, který funguje na principu ultrazvukových vln, které efektivně odstraňují plak a nečistoty z našich zubů. Při prvním setkání s tímto fenoménem jsem se musela smát, protože to vypadalo, jako bych měla v ústech minihořečík. Ale zabíral to! Ultrasonické kartáčky využívají vibrace o frekvenci, která je mnohem vyšší než u tradičních elektrických zubních kartáčků. A právě tahle vlastnost způsobuje, že ultrasonické čištění zubů dosahuje nebývalých výsledků. Ale pojďme se podívat na to, jak to celé funguje.

Princip ultrasonického čištění

Můj Jiří se vždycky směje, že můj zubní kartáček vypadá, jakoby se chystal odpálit do kosmu, ale já mu na to říkám, že se na moje zuby dívá kosmický inženýr. A vlastně to není úplně vedle pravdy. Ultrazonický čistič totiž používá vlny o fregvenci nad 20 000 Hz, což značně přesahuje to, co může lidské ucho zaznamenat. Ale není to jenom o technologii. Když jsem prvně zůstala s tím vibrujícím přístrojem sama, myslela jsem si, že to bude jako když jsem jako malá dala prst do zásuvky. Ale ono to bylo milé, skoro jsem cítila, jak moje zuby tančí a říkají si: "Ah, konečně pořádnej úklid!" To je přesně to, co ultrasonické vlny dělají - narušují zubní plak a pomáhají pronikat čisticími prostředky do mezizubních prostorů efektivněji než obvyklé metody.

Výhody ultrasonického čištění

Náš Aron, ten náš čtyřnohý mazlíček, když vidí ultrasonický kartáček, tak se třese hrůzou, asi si myslí, že je to nějaký mimozemšťan. Ale já a Jiří, my dva ho máme rádi skoro tak jako Arona - a to je co říct. Výhody jsou ohromné – od těch malých radostí, jakou je absence nepříjemného škrábání, které bývá u klasických kartáčků, až po velké plusy, jako je snížení rizika zánětu dásní nebo účinnější odstraňování zubního kamene. A já jsem toho živým důkazem! Když jsem šla naposled k zubaři, tak mi řekl, že by měl mé zuby vyfotit jako vzor. Já se jenom smála, ale uvnitř jsem byla pyšná jak páv. Pořídila jsem si ultrasonický kartáček před rokem a od té doby mám dásně zdravější než kdy jindy. A to ještě nemluvím o tom, jak si práci usnadní. Já s kartáčkem jenom jemně vodím po zubech a on si sám odvede tu těžkou práci. Výsledkem jsou zářivé zuby bez neustálého kartáčování jako o život.

Porovnání s tradičními a elektrickými kartáčky

Teď neříkám, že bych zahodila starý dobrý manuální kartáček, protože někdy, když jsem na cestách a zapomenu si ultrasonický pomocník, tak musím sahat po obyčejném. A každý z nás asi začínal s obyčejným kartáčkem, takže nemusíme zapomínat, odkud pocházíme. Elektrické kartáčky byly zase revolucí své doby, ale pozor, ultrasonické kartáčky jsou o několik levelů dál. Když si porovnám, jak mi elektrický kartáček někdy drhne dásně, nebo že musím dělat poloviční práci, protože si přeci jen musím pomáhat i ručně, s ultrasonickým, který je šetrný a v podstatě mi dává čas si zatancovat po koupelně, zatímco on pracuje, tak je jasné, pro ultrasonický hlasuji jednoznačně já.

Přístup k ústní hygieně se mění

Já mám na tohle téma svůj příběh, který se mi stal nedávno. Jdu si do drogerie a slyším dvě paní vedle regálu s hygienickými potřebami, jak vážně diskutují o zubních pastách a kartáčcích. A jedna říká: "Víte co? Já se rozhodla, že svým zubům dopřeju to nejlepší, protože si to zaslouží." A já si pomyslela, že takový přístup k ústní hygieně se stává stále běžnější. Ultrasonický čistič není žádný luxus, je to investice do zdraví našich zubů a dásní. Je to jako bychom si pořídili osobního dentálního hygienistu, co nám lépe pomůže udržet ústa ve špičkovém stavu. A není to o tom si říct "mám na to", je to o tom si říct "zasloužím si to". Protože skutečně, naše zdraví začíná v ústech, a já si přeci nechci pozvat do sebe nezvané hosty v podobě zubního kazu nebo paradentózy, že?

Účinnost proti zubnímu plaku a kameni

A máme tady magická slovíčka: zubní kámen. To je asi takový archiv, který si v naší pusince buduje plačící dáseň a zub zamořený kazem. Já jsem se s ním seznamovala poctivě každých šest měsíců u zubaře a bylo to jako když musíte skákat ze skály do moře, když nevíte, co je dole - prostě stress. Ale ultrasonický kartáček má na tohle své kouzlo. Jeho vibrace jsou tak silné, že mohou zubní kámen a plak udržet na uzdě mnohem účinněji než běžné kartáčky. Já jsem měla problémy se zubním kamenem, ale od té doby, co používám ultrasonický kartáček, je to jako bych si vyčistila cestu k zářivějšímu úsměvu a zubař mi teď dává pětku za vynikající práci.

Technologický pokrok a ekologie

Já jsem, pravda, ten typ člověka, co by se nejradši vydal s notebookem do lesa a psala tam své blogy. Ale také jsem ten typ, co si užívá technologický pokrok a snaží se ho skloubit s ekologií. A víte co? Ultrasonický čistič mi to umožňuje. Není totiž třeba měnit hlavice tak často jako u elektrických kartáčků a už vůbec ne tak jako u manuálních. A když se dočítám, že těch plastových kartáčků se vyhodí každý rok miliony, tak mi přijde, že ultrasonickým kartáčkem dělám malý, ale přesto důležitý krok pro naši planetu.

Jak vybrat ten pravý ultrasonický čistič

"Musí být růžový!" Ano, to byla jedna z mých podmínek, když jsem si vybírala svůj první ultrasonický kartáček. Ale vážně, není barva to nejdůležitější, i když toho růžového jsem si samozřejmě pořídila. Jde o to najít takový, který bude vyhovovat vašim osobním potřebám. Já doporučuji hledat takový, který má různé režimy čištění - někdy potřebujete jemnější přístup, jindy zase intensivní čištění. Důležitá je také výdrž baterie a příjemný design, který se vám bude dobře držet. Můj tip je, vyhnout se těm nejlevnějším variantám, protože kvalita a funkčnost ultrasonického čištění s cenou většinou koreluje.

Moje doporučení a závěr

Na závěr, popravdě, když jsem poprvé slyšela o ultrasonických kartáčcích, myslela jsem si, že je to jen další vychytávka. Ale nyní po roce používání nemůžu než potvrdit, že to je nejlepší věc, jakou jsem pro svoje zuby mohla udělat. Jsou bílejší, zdravější a cítím se jako bych každý den navštívila dentální hygienistu. Pokud bych měla doporučit jednu věc, která změní váš pohled na ústní hygienu, tak to bude právě ultrasonický čistič zubů. Já jsem jedna z těch, co si ráda hýčká své zuby a tenhle kousek technologie mi to umožňuje na denní bázi. Mějte se krásně a uvažujte o přechodu na ultrasonické čištění - vaše zuby vám poděkují!

Napsat komentář