Zubní kámen pod dásní: prevence a léčba

Zubní kámen pod dásní: prevence a léčba

Co je zubní kámen a jak se tvoří?

Zubní kámen je docela ošklivý jev, který se čas od času může objevit i na našem chrupu. A proč bych se o něm bavil, když mohu mluvit o něčem mnohem zajímavějším, jako je třeba noční obloha? No, pravda je taková, že na rozdíl od té oblohy, kterou můžeme jen obdivovat, si se zubním kamenem můžeme něco udělat. A protože jsem milovník jídla a pití všeho druhu, nemám rád, když mi něco kazí potěšení z toho, co si kladu do pusy.

Když jíme, na našich zubech se usazuje tzv. zubní plak. Je to měkký a lepkavý film bakterií, které na zubech produkují kyseliny a jedovaté toxiny. Pokud tento plak neodstraníme správným čištěním zubů, začne se postupně tvrdnout a vyměňuje se za pevný zubní kámen - jakýsi beton v našem chrupu.

Jak poznat zubní kámen?

Příznaky zubního kamene nebývají na první pohled viditelné. Objevuje se postupně a často si ho všimneme, až když už je přítomný větší počet. Ale když si vezmete zrcátko a důkladně se podíváte, můžete objevit několik důležitých indicií.

Zubní kámen je obvykle žlutý nebo hnědý a nachází se dost často u dásní. Pokud ho zjistíte, určitě byste měli zvážit návštěvu zubaře, protože může způsobit nejen nepříjemné zápachy z úst, ale také zánět dásní a pokročilé stádium paradentózy.

Prevence proti zubnímu kameni

Skvělou zprávou je, že zubní kámen je možné předcházet! A jak? No, jak už to tak bývá, klíčem je dobrá ústní hygiena. Ale i když se vám zdá, že své zuby čistíte dobře, mohou se zde skrývat některé pasti.

Například, víte, že byste měli své zuby čistit minimálně dvě minuty? A že byste měli používat mezizubní kartáčky nebo dentální nit? A co takhle ústní voda? Její použití může pomoci vypláchnout bakterie a zbytky jídla z míst, kam kartáček nedosáhne.

Stravování může hrát roli

Někdy může při prevenci zubního kamene pomoci i to, co jíme. Například jídla bohatá na vitamin C, jako jsou citrusy, mohou pomoci posílit naše dásně a bojovat proti infekcím.

Zajímavostí je, že surová zelenina a ovoce, zejména jablka, mohou napomoci k odstranění zubního plaku při žvýkání. Takže když si příště dáte jablko na svačinu, můžete si říct, že je to kvůli zdraví vašeho chrupu.

Pravidelné návštěvy u zubaře

Pokud vás něco dokáže motivovat k tomu, abyste se začali víc starat o svůj chrup, pak je to návštěva u zubaře a vyčištění zubů od zubního kamene. Je to tak trochu jako jít na výstavu hororových filmů - další návštěvu chcete odložit co nejdéle.

Ale pravidelné kontroly a čištění zubů profesionálem jsou klíčové k udržení zdravých zubů a dásní. Takže i když to může být nepříjemné, je to investice, která se vyplatí.

Léčba zubního kamene

Pokud už máte zubní kámen, je nezbytné ho odstranit. Váš zubař může použít speciální nástroje k odstranění tvrdého povlaku zubů. Toto čištění by mělo proběhnout co nejdříve, aby se předešlo dalším komplikacím, jako je zánět dásní.

Jakmile je zubní kámen odstraněn, je důležité dodržovat všechny pokyny vašeho zubaře a udržovat dobrou ústní hygienu, abyste zabránili jeho návratu.

Konečné myšlenky a rady

Na závěr bych chtěl dodat, že není nic lepšího, než mít zdravý a svěží úsměv. Můžete si toho všimnout, když se na sebe podíváte do zrcadla ráno po probuzení nebo když se na vás někdo usměje na ulici. Takže se postarejte o svůj chrup, abyste si mohli užívat všechny ty malé radosti života bez zubního kamene.

A nebojte se experimentovat s novými způsoby, jak udržovat své zuby čisté a zdravé. Vždyť jak praví staré rčení, prevence je lepší než léčba!

Napsat komentář