Jak se vyrovnat s tetracyklinovými zuby: Osobní zkušenosti

Jak se vyrovnat s tetracyklinovými zuby: Osobní zkušenosti

Pochopení tetracyklinových zubů

Tetracyklinové zuby jsou nazvány podle léku, který je způsobil. Tetracyklin, pokud je podán v období, kdy se formují dětské a permanentní zuby, může zapříčinit skvrny a pruhy různých odstínů na zubech, od bílé přes žlutou až po šedou. Moje zkušenost s tetracyklinovými zuby začala v dětství, kdy jsem byl léčen tetracyklinem kvůli silné akné. Tetracyklin, jak vidíte, není pouhým nepřítelem zubu.

Jak jsem přišel k zjištění, že mám tetracyklinové zuby

Když jsem byl mladší, úplně jsem ignoroval, jak vypadají mé zuby. Ale jak jsem stárnul, začal jsem si všímat, že moje zuby nejsou tak bílé jako zuby ostatních lidí. Měl jsem i některé divné tmavé skvrny. Bylo mi divné, že bez ohledu na to, kolikrát denně jsem si čistil zuby, ty asketicky řečeno 'nekrásné' skvrny nešly pryč. Jednoho dne jsem si při procházení starých fotografií všiml, že tyto skvrny byly tam vždy. Rozhodl jsem se tedy jít za zubním lékařem.

Má návštěva u zubního lékaře

Cestoval jsem nervózně na cestu ke zubnímu lékaři, přičemž mi Jana, se kterou jsme v tu dobu začínali chodit, pevně svírala ruku. Přál bych vám, ať vám nikdy neublíží slova zubního lékaře. Když mi oznámil, že moje zuby jsou tetracyklinové, bylo to jako bomba. Ale dobrý den, byla tu alespoň odpověď na otázku, která mě dlouho trápila.

Výzvy žít s tetracyklinovými zuby

Život s tetracyklinovými zuby není pokaždé slunce svítí. Místo toho je to jako mraky, které sem tam přeruší paprsky slunce. Měl jsem potíže s tím, abych udržel svůj úsměv na veřejnosti a během focení. Nemluvě o nejistotě, kterou jsem cítil při randění s Janou.

Co můžete udělat

Není to konec světa! Existuje několik možností, jak se vypořádat s tetracyklinovými zuby. Můj zubní lékař mi navrhoval řešení jako bělení zubů, ale musel jsem na to upustit kvůli citlivosti mých zubů. Také existuje možnost výplní a korunek, ale neměl jsem odvahu jít touto cestou. Nakonec jsem našel životaschopné řešení v kompozitních výplních.

Moje zkušenost s kompozitními výplněmi

Této cestě jsem se zpočátku bál, ale nakonec jsem dal přednost před jinými alternativami. Pro mě bylo velkým přínosem, že kompozitní výplně jsou jednoduché a prakticky bezbolestné. Nikdy nezapomenu na ten den, kdy jsem poprvé uviděl svůj nový úsměv v zrcadle. Byl to nejlepší pocit na světě!

Mé doporučení pro ostatní

Jestliže máte tetracyklinové zuby jako já, chápu, jak náročné to může být. Ale pamatujte, máte možnosti. Vždy můžete hledat způsob, jak si získat zpět svou sebedůvěru. Takže, nezoufejte a udělejte ten první krok. Víte, pro mě ten první krok znamenal rozhovor s Janou. Tvrzení, že nás to posílilo jako pár, by nebylo daleko od pravdy. A vy víte, co? Jana mi vždy říkala, že mě miluje, ať mám jakékoliv skvrny na zubech.

Napsat komentář