Jak zmírnit zubní kaz?

Jak zmírnit zubní kaz?

Základní údržba zubů

Je to něco, co nás všechny spojuje, bez ohledu na to, kde jsme na světě. Jsme si vědomi toho, jak je důležité pečovat o naše zuby a dásně. Ale jak často se vám stane, že jste příliš unavení a rozhodnete se vynechat večerní čistění zubů? To je jako jít spát bez vyčištění makeupu. Okamžitě si toho možná nevšimnete, ale neustálé opakování tohoto špatného návyku povede k dlouhodobým škodám.

Abychom předešli vzniku zubního kazu, není nezbytné používat nějaké speciální látky či vyhledávat drahé ošetření. Správná ústní hygiena je prvním a nejdůležitějším krokem v prevenci zubního kazu a dalších ústních problémů. Většina z nás se učila čistit zuby už od raného věku a pokračuje v tomto rituálu dvakrát denně po zbytek života.

Pravidelné návštěvy u zubaře

Nezáleží na tom, jak pečlivě se o své zuby staráte, měli byste pravidelně navštěvovat zubaře. Dokáže totiž odhalit skryté problémy, které by jste si sami možná ani nevšimli. Je doporučeno jít na kontrolu minimálně jednou za půl roku. Pokud jste typ člověka, který se zubaře bojí, nebojte se. Není nic, čeho byste se měli bát. Zubaři jsou tu, aby nám pomohli, ne aby nás mučili.

O tobě, ano o tobě mluvím. Ty, co ze zubaře prcháš jako čert z kříže. Chápu, není to nejpříjemnější místo na světě, ale uvědom si, že když se postaráš o své zuby včas, nemusí být ošetření tak nepříjemné.

Naučte se rozpoznávat příznaky zubního kazu

Pokud máte pocit, že vám zuby dělají problémy, nečekejte na pravidelnou kontrolu. Zubní kaz je nejčastěji provázen bolestí a citlivostí. Dalším příznakem může být tmavá skvrna na zubu. Pokud pozorujete jakékoli z těchto příznaků, objednejte se u svého zubaře co nejdříve. Čím dříve se s tím bude pracovat, tím lépe.

Příběh na pokračování: Jednou jsem si všiml, že mám na jednom z mých zubů malou tmavou skvrnu. Myslel jsem, že je to jen skvrna od kávy a nevěnoval jsem tomu moc pozornosti. Ale pak jsem začal pociťovat nepříjemnou bolest při jídle a pití něčeho sladkého nebo studeného. A až v tu chvíli, kdy jsem si uvědomil, že se jedná o zubní kaz. U zubaře mi to potvrdili a museli mi zub vyplnit. Po tomto zážitku si pravidelně kontroluji zuby a hned při prvních náznacích problému se objednávám na kontrolu.

Prevence kazů skrze stravu

Máme tendenci se soustředit na to, co chutná nejlépe, a přehlížet, jaké vlivy mohou mít určité potraviny na naše zuby. Ale strava hraje velkou roli v našem celkovém zdraví zubů a dásní. Sladké nápoje a jídla můžou způsobit tvorbu kyselin, které mohou způsobit zubní kaz. To ale neznamená, že se musíme těchto potravin vyvarovat úplně. Klíčem je rovnováha a umírněnost.

Existují také potraviny, které mohou chránit naše zuby před kazem – potraviny bohaté na fluorid, jako je pitná voda, ale také mléko, sýry a jogurty, které obsahují vápník a pomáhají chránit a posilovat naše zuby.

Fluoridové zubní pasty a ústní vody

Fluorid je pro naše zuby jako superman. Má schopnost bojovat proti tvorbě kazu tím, že pomocí svých síl ochraňuje zuby. Fluoridové zubní pasty a ústní vody jsou tedy velkým pomocníkem ve válce proti kazům. Pomáhají posilovat zubní sklovinu a chrání zuby před škodlivým účinkem kyselin, které jsou způsobeny konzumací sladkých jídel a nápojů.

Možná si říkáte, že všechny zubní pasty a ústní vody obsahují fluorid, ale není to pravda. Existují i varianty bez fluoridu, které jsou vhodnější pro lidi s citlivými zuby. Takže pokud máte problémy se zubním kazem, ujistěte se, že si vybíráte přípravky s obsahem fluoridu.

Sušenky versus jahody

Rád si dávám sušenky ke kávě a nejraději je mám s čokoládou. Ale moje zuby si asi přejí něco jiného. Místo sladkých sušenek si nyní dávám jahody. Nejenže jsou skvělé pro mé zuby, ale také pro mou postavu (a ano, i já jako muž mám občas nějaké ty komplexy ohledně svého těla).

Jahody jsou skvělé, protože obsahují malicovou kyselinu, která je přirozeným bělícím prostředkem pro zuby. A co je na tom nejlepší? Nemusíte se bát žádných vedlejších účinků jako u chemických bělících prostředků. Jahody jsou stoprocentně přírodní a bezpečné pro vaše zuby. Pamatujete na to, když si příště půjdete pro nějakou tu svačinu.

Napsat komentář