Proč byste měli pravidelně odstraňovat zubní kámen

Proč byste měli pravidelně odstraňovat zubní kámen

Proč potřebujeme odstraňovat zubní kámen

O důležitosti pravidelné péče o naše zoubky jsem už hodně psala, ale dnes mám na téma ještě širší pohled. Rozhodla jsem se, že vám představím důvody, proč byste měli pravidelně odstraňovat zubní kámen. Nyní myslíte, Kamila, zubní kámen je přece jen neškodný a nebude mi přece vadit. Věřte mi, že by vás mohlo překvapit, jaký dopad může mít tento malý, nepatrný "kámen" na celkové zdraví ústní dutiny i celého těla.

Zubní kámen je tvrdý a pevný, a pokud jej necháme bez dozoru, může způsobit řadu závažných problémů. Může vést k zánětu dásní, ztrátě zubů a dokonce i srdečním chorobám. Ano, správně jste to slyšeli! Srdeční choroby. Takže, pokud si myslíte, že zubní kámen je jen kosmetický problém, myslíte špatně.

Nepodceňujte sílu zubního kamene

Jeden ze zvučných názvů zubního kamene je také „tvrdý plak“. A věřte mi, že je to přesně to, co s námi dělá. Tvoří se, když bakteriální plak z tvrdne a přemění se na pevný „kamenec“. Jakmile je kámen vytvořen, nelze jej odstranit prostým kartáčováním.

A které faktory přispívají k výskytu kamene, ptáte se? No, je to celá řada věcí od stravy, návyků až po genetiku. Například kouření, konzumace alkoholu, jídlo bohaté na sacharidy a cukry, nedostatečné pití vody - to vše může přispět k výskytu kamene.

Moje pes Aron je taky často vystaven tvorbě zubního kamene, proto jej pravidelně čistím speciálním kartáčkem pro psy. Stejně jako my, i oni mohou trpět problémy s dásněmi a zubním kamenem, takže pravidelná péče je velmi důležitá!

Možnosti odstranění zubního kamene

Nyní, když víme, jaký je zubní kámen a jaké problémy může způsobit, pojďme se podívat na naše možnosti, jak jej odstranit. Nejdůležitější a základní metoda je pravidelné prohlídky u zubaře. Doma můžeme zubní kámen těžko odstranit, a pokud k němu přistoupíme neopatrně, můžeme si ublížit. Profesionální odstranění zubního kamene u zubaře je tedy nejbezpečnější možností.

Ale to neznamená, že doma nemůžeme udělat nic, abychom zabránili tvorbě zubního kamene. Pravidelné čištění zubů ráno a večer, používání zubní nitě a ústní vody jsou všechny skvělé návyky, které mohou pomoci předcházet tvorbě zubního kamene.

Význam denního čištění zubů pro prevenci zubního kamene

Denní čištění zubů je základním krokem, kterým můžeme předcházet vzniku zubního kamene. Dobrou zprávou je, že to není tak těžké, jak se může zdát. Vše, co potřebujeme, je kvalitní zubní kartáček, pasta a případně zubní nit. A pokud přemýšlíte, zda stojí za to investovat do elektrického zubního kartáčku, odpověď je ANO! Elektrické zubní kartáčky jsou velmi efektivní při odstraňování plaku a zabránění tvorbě zubního kamene.

Vím, že všechno toto čištění a péče o zuby může znít jako spousta práce. Ale věřte mi, všichni to zvládneme. A pokud to uděláme pravidelně a správně, zubní kámen nám nemusí dělat starosti.

Takže se nebojte, vezměte svůj zubní kartáček a pasta a dejte se na čištění! Váš úsměv a zuby vám za to budou vděčné a vy si budete moci užívat krásný a zdravý úsměv bez zubního kamene.

Nezapomeňte: péče o naše zuby a zdravý úsměv není jen otázka krásy, ale také zdraví! S výše uvedenými tipy a radami si zachováme krásný a zdravý úsměv bez zubního kamene.

Napsat komentář