Zubní fazety: Jak získat dokonalý úsměv

Zubní fazety: Jak získat dokonalý úsměv

Základy zubních fazet

Jakmile jste se rozhodli pro zubní fazety, je první věcí, kterou musíte znát, základy zubních fazet. Co jsou to vlastně zubní fazety? V nejjednodušších termínech jsou zubní fazety tenké pláště, které se nalepí na přední stranu vašich zubů, aby jim dodaly větší lesk a estetický vzhled. Nejvíce se využívají na zuby, které jsou silně zbarvené, poškozené, nebo jednoduše jen chtějí vypadat lépe. Dobrá zpráva je, že pokud si pořídíte fazety, mohou trvat až 15 let, což z nich dělá dlouhodobou investici do vašeho úsměvu.

Co očekávat od procesu instalace

První věc, kterou byste měli vědět, je, že proces instalace zubních fazet může být poněkud složitý. Začíná konzultací s vaším zubním lékařem, kde nastíníte vaše očekávání a budete muset podstoupit několik vyšetření, aby bylo možné zjistit, zda jste vhodným kandidátem pro tuto proceduru. Očekávejte, že budou muset být obrušovány povrchy zubů, na které budou fazety připevněny. A samozřejmě, ve většině případů je tato procedura bolestivá, takže sedace může být často nutnou součástí procedury - naštěstí je tato část processu teď už méně nepříjemná než dřív, díky pokročilé anestezii a moderní technologii.

Výhody a nevýhody zubních fazet

Je důležité vzít v úvahu výhody i nevýhody zubních fazet předtím, než se rozhodnete pro tento typ zákroku. Mezi hlavní výhody patří skutečnost, že výsledky jsou okamžité a dramatické. Nejste spokojení s barvou, tvarem nebo velikostí vašich zubů? Zubní fazety to mohou napravit. Ale na druhou stranu, mohou existovat i potenciální nevýhody, jako je například možnost zubního kazu pod fazetou, který může být obtížné odhalit a léčit. Navíc je třeba říct, že instalace zubních fazet je nezvratný proces.

Cena zubních fazet

Věc, která pravděpodobně nejvíce trápí lidi, když uvažují o zubních fazetách, je cena. Zde je třeba říct, že zubní fazety nejsou levnou záležitostí. Cena se může lišit v závislosti na mnoha faktorech, jako je počet zubů, které chcete pokrýt, kvalita materiálu, který se používá, a dokonce i místo, kde žijete, může ovlivnit konečnou cenu. Ovšem musíme brát v potaz i dlouhodobý efekt a potenciální úspory na jiných zákrocích, kterých byste se tímto mohli vyhnout.

Druhy zubních fazet

Pokud jde o typy zubních fazet, existuje několik možností. Porcelánové fazety jsou nejčastěji používané, kvůli jejich vynikajícímu vzhledu a dlouhé životnosti. Kompozitní fazety jsou další možností, jsou levnější, ale obecně nemají tak dlouhou životnost jako porcelánové. Lumineers jsou dalším typem fazet, které jsou ještě tenčí než tradiční porcelánové fazety a jejich aplikace vyžaduje méně obrušování zubů.

Péče o zuby s fazetami

Pečovat o zuby s fazetami není mnohem složitější, než pečovat o vaše přirozené zuby. Důležité je dodržovat základní předpisy dentální hygieny, jako je pravidelné kvalitní čištění zubů, používání nití a samozřejmě pravidelné návštěvy u zubního lékaře. I přesto, že fazetu nelze postihnout zubní kaz, nutně to neznamená, že pod ni můžete mít kámen. Proto je velmi důležité péči nezanedbat.

Jídlo a nápoje s fazetami

Můžete jíst a pít cokoli, co vám chutná? Na to je odpověď jednoduchá - ano, ale je dobré pamatovat na to, že některé potraviny a nápoje mohou způsobit opotřebení nebo poškození vašich fazet. Káva, červené víno nebo silně pigmentované jídlo mohou postupně obarvovat vaše fazety, pokud se s nimi nepřiměřeně zachází. Tvrde potraviny jako ořechy nebo pečivo mohou zase způsobit jejich poškození nebo dokonce odloučení.

Zubní fazety a sport

Sportujete a bojíte se, že by vám to mohlo nějak ohrozit vaše nové zkrášlené zuby? Nemusíte se bát, sportování samo o sobě není pro fazety žádné velké riziko, pokud se vyhneme kontaktním sportům, kde je vyšší riziko nárazu. Pro extra jistotu je možné nosit chránič zubům, čímž se snižuje riziko poškození fazet během sportování.

Zubní fazety a zvyky

Každý z nás má nějaké zvyky, některé z nich mohou ale být pro vaše zuby s fazetami škodlivé. Žvýkání nehtů, otevírání lahví zuby, kousání tužky - to všechno jsou věci, které mohou vaše fazety poškodit nebo zkrátit jejich životnost. Pokud máte některé z těchto zvyků, doporučuji vám na ně zapomenout co nejdříve.

A nakonec jeden osobní příběh. Vzpomínám si na čas, kdy jsem chtěla vylepšit svůj úsměv, ale bála jsem se, že proces bude bolestivý a drahý. Po váhání jsem se rozhodla pro zubní fazety a musím říci, že jsem neskonale ráda, že jsem to udělala. Moje sebevědomí vyskočilo do nebe a zaujala jsem daleko pozitivnější postoj k úsměvu na fotografiích.

Pro mě to byla jedna z nejlepších věcí, které jsem pro sebe udělala, a pokud zvažujete tuto volbu, udělejte svůj výzkum, poraďte se s odborníky a jděte do toho - s novým úsměvem na tváři!

Napsat komentář