Jak se zubní plak může stát příčinou zubních problémů

Jak se zubní plak může stát příčinou zubních problémů

Co je to zubní plak a jak ho rozeznat?

Jsem si jistý, že mnozí z vás se ptají, co to je ten zubní plak? No, řeknu vám to takhle, zubní plak je jakýsi "nákyp na zubech". Je to bílý nebo žlutý film, který se ukládá na povrch zubů a je tvořen bakteriemi a jídlem, které zůstane v ústech po jídle. V podstatě je to vaše osobní domácí kolonie bakterií, která čeká, až ji odstraníte kartáčkem. Zní to jako noční můra, že? Ale nebojte, mám pro vás několik rad, jak se této noční můry zbavit.

Pozor, ne vždy je plak viditelný pouhým okem. Může se skrývat v těžko přístupných místech, třeba mezi zuby nebo za nimi. I když vaše zuby vypadají na první pohled čistě, může se tam někde schovávat plak. Takže není dost jen se podívat do zrcadla a říct "jo, moje zuby vypadají čistě". Musíte k tomu přistupovat mnohem důkladněji. Třeba jako když hledáte ten správný croissant v pekařství – musíte prohlédnout všechny a vybrat ten nejlepší.

Proč je důležité odstraňovat zubní plak?

Možná si říkáte, že ten plak na zubech je jen něco jako prach na polici – trochu otravný, ale ve skutečnosti není moc nebezpečný. Ale nechať plak na zubech je jako kdybyste nechali nespravený půdní prostor. Postupně se zhoršuje, přidává se další vrstva a vrstva..., až se všechno zhroutí.

Zubní plak může způsobit zubní kaz, parodontózu a dokonce i ztrátu zubů. Jak se to děje? Bakterie v plaque produkují kyseliny, které postupně odbourávají sklovinu zubů. A jakmile se dostanou pod sklovinu, na vaše zuby to už nevypadá dobře. Je to jako kdybyste nechali malý otvor v střeše a pak se divili, proč máte doma přívalový déšť.

A jak se tedy zbavit zubního plaku?

Jedna z nejlepších věcí na zubním plaku je, že se ho můžete snadno zbavit. Stačí dodržovat několik jednoduchých pravidel. První je samozřejmě pečlivě si čistit zuby. Rád bych vám řekl, že existuje nějaký zázračný návod, jak se zbavit zubního plaku, ale ve skutečnosti je to jen o důslednosti. Jeden z mých kamarádů se kdysi rozhodl, že si zuby bude čistit pětkrát denně, aby se zbavil plaku. Ale ve skutečnosti stačí si zuby čistit ráno a večer a používat mezizubní kartáčky nebo nit na čištění mezi zuby.

Nezapomínejte také na pravidelné návštěvy u zubního lékaře. Ten má nástroje a dovednosti potřebné k odstranění plaku z těžko dostupných míst. A ano, vím, že návštěvy u zubního lékaře nejsou vždy příjemné, ale věřte mi, je to o mnoho lepší než mít zubní kaz nebo ztratit zub.

Co dělat, když mám pocit, že se mi plak vrací rychleji než by měl?

To je další věc, na kterou se mě lidé často ptají. "Pavle, čistím si zuby pořád, ale plak se mi pořád vrací. Co mám dělat?" No, první věc, kterou byste měli udělat, je přehodnotit svůj jídelníček. Bakterie v zubním plaku milují cukr, takže čím více cukru konzumujete, tím rychleji se vám plak tvoří. Takže pokud máte slabost pro sladkosti (jako já), měli byste se pokusit svou konzumaci cukru omezit.

Dále byste měli zvážit návštěvu u zubní hygieničky. Ona vám totiž může dát rady a doporučení, jak lépe čistit své zuby a jak se efektivně zbavit zubního plaku. A věřte mi, i když jsem k zubní hygieně přistupoval s pochybnostmi, nakonec jsem byl nadšený. Zubní hygienická sestra mi ukázala, jak správně čistit zuby a mezizubní prostory a byl jsem překvapen, kolik toho dokázala o mojí ústní hygieně zjistit.

Je něco dalšího, co mě může chránit před zubním plakem?

Ano, a tady přichází na řadu další skvělý trik na boj s plakem - fluorid. Fluorid je látka, která pomáhá posilovat zuby a chránit je před bakteriemi. Můžete ho najít ve většině zubních past a ústních vod, takže je velmi snadné ho začlenit do své denní rutiny. Já osobně se snažím vždy vybírat zubní pastu, která obsahuje fluorid. Ale pozor, ve velkém množství může být fluorid škodlivý, takže se držte doporučených dávek.

A tak, moji milí čtenáři, to je vše, co jsem chtěl s vámi dnes sdílet o zubním plaku. Pamatujte, že čisté zuby nejsou jen o tom, jak vypadají, ale také o tom, jak se cítíte. Tedy alespoň pro mě. Protože vím, že když mám čisté zuby, cítím se svěže, samozřejmě a sebejistě. Proto vás vyzývám, abyste se postarali o své zuby tak dobře, jak jen můžete. A když se vám někdy nebude chtít si zuby čistit, vzpomeňte na mě a na to, co jsem vám dnes řekl.

Napsat komentář