Péče o zubní implantáty: Tipy pro jejich dlouhotrvající funkčnost

Péče o zubní implantáty: Tipy pro jejich dlouhotrvající funkčnost

Úvod do světa zubních implantátů

Jistě víte, že při výběru materiálu pro korunku svého zubního implantátu je třeba myslet nejen na estetiku, ale také na funkčnost. A přestože dnes existuje celá řada skvělých variant, od keramiky, přes zirkonové korunky až po ty z ušlechtilé kovové slitiny, správná péče o tyto malé umělecké díla, které nám pomáhají zachovat náš oslnivý úsměv, zůstává neměnná. A právě o té správné péči o zubní implantáty, aby nám sloužily co nejdéle a nejlépe, bude tento článek. Pozn.: Doufám, že si ho přečtete dříve, než si uděláte příliš mnoho selfie.

Důležitost pravidelné ústní hygieny

Jak jistě víte, pravidelná ústní hygiena je alfa a omega péče o zuby, ať už se jedná o implantáty nebo ty vlastní. Zapomeňte na běžné zubní kartáčky a investujte do kvalitní sonické nebo oscilační elektrické zubní kartáčky, která vám pomůže dostat se i do těch nejtěžších míst. No a samozřejmě, nezapomínejte na mezizubní kartáčky a dentální nit - vaši nejlepší kamarády v boji proti zubnímu plaku a zbytkům jídla, které se rády usazují kolem implantátů. A teď vám prozradím něco, co by vám váš zubař asi řekl pouze naroveinu: Implantáty jsou nevrlé dámy, které vyžadují preciznost a jemnost, takže přílišná drsnost při čištění nemusí dopadnout dobře. A to by byla škoda, když už jsme se o ně tak pěkně postarali, že?

Jak na to s tou zubní pastou a ústní vodou

Za rohem každé drogerie na vás číhá nepřeberné množství zubních past a ústních vod, ale jakou zvolit, to je věčná otázka. Vyhýbat byste se měli těm, které obsahují abrazivní složky a látky, jež mohou poškodit komponenty implantátů. Jelikož já osobně mám chuť na jahodovou zubní pastu asi tak stejně často, jako na zimní barbecuing (tedy téměř nikdy), přikláním se k pastám s neutrálními chutěmi, které jsou šetrné k dásním a implantátům. Navíc s ústní vodou to beru jako na obřad - takové malé rituály, které dvakrát denně posvětí můj chrám ústní hygieny. Klíčem je, aby byla bez alkoholu, aby nám ten chrám nevypálila do základů, pokud víte, co tím myslím.

Nebojte se zubního lékaře, pomůže vašim implantátům

Navštívit zubního lékaře by mělo být stejně příjemné jako návštěva do kavárny, kde servírují tu nejlepší kávu ve městě. Dobrý zubní lékař je jako barista, který přesně ví, jak na vaše zuby a implantáty. Doporučení je jasné: kontrola u zubaře by neměla být jednou za modrého měsíce, ale nejméně dvakrát do roka. A pokud máte pocit, že vám zubař o zubech povídal spíš jako meteorolog o počasí, je čas změnit zubní praktiku na někoho, kdo si s vámi rád popovídá o vašich zubních implantátech jak o svých vlastních dětech.

Pozor na kouření a barvy

Tento odstavec by měl znít asi takto: "Kuřáci, lapají po dechu," protože kouření a zubní implantáty spolu prostě nejdou ruku v ruce. Kouření totiž zhoršuje prokrvení dásní a může výrazně ovlivnit hojení a dlouhodobou udržitelnost vašeho zubního implantátu. A co teprve ty barvící nápoje jako je červené víno, káva nebo černý čaj, které se vám snaží podrazit nohy a zanechat šmouhy na vašich nádherně bílých korunkách. Takže, pokud mi nedůvěřujete, připravte se na výlet na čisticí sedání u vašeho zubního hygienisty.

Jak na pravidelnou kontrolu a profesionální čištění

Ano, pravidelná kontrola a profesionální čištění jsou jako výměna oleje u auta - prostě to musíte dělat. Bez debat a bez odkladu. Zubní hygienistka je ta, kdo vám implantáty vyčistí do lesku, odstraní povlak, který vy sám doma nedokážete, a poskytne vám další rady a tipy pro péči doma. Při každé návštěvě mi zubní hygienistka připomíná, že jsem na ty mezizubní kartáčky zapomněla, a já si připravím svou omluvu, že jsem je "opravdu používala", zatímco ona se na mě usměje jako na neposlušné dítě. A nezapomeňte, že pokud jde o implantáty, tak pravidelná kontrola a čištění nejsou jen kosmetickou záležitostí; jsou nezbytné pro zajištění jejich dlouhodobého zdraví.

Závěrečné rady na cestu k trvale krásnému úsměvu

Dobrá, máme tady závěr, tak si to shrňme se ctí: Pravidelná ústní hygiena, vybíravý přístup k zubní pastě a ústní vodě, pravidelné návštěvy u zubaře, vyhýbání se kouření a barvicím potravinám a nápojům, a nakonec pravidelné profesionální čištění. Udělejte maximum pro to, abyste se vyvarovali jakýchkoliv zbytečných komplikací a mohli se těšit z implantační chirurgie, která je opravdu jedním z moderních zázraků stomatologie. A když tohle všechno dodržíte, věřte mi, že vaše implantáty vám budou vděčné a odmění se vám krásným a zdravým úsměvem, což vám bezesporu dodá sebevědomí ve vašem každodenním životě. Tak tedy hurá do světa s úsměvem na rtech, bez zbytečných bolestí a s vědomím, že váš chrám ústní hygieny je čistý a svatý!

Napsat komentář