Jak fixní rovnátka ovlivňují vaši stravu

Jak fixní rovnátka ovlivňují vaši stravu

Jak přizpůsobit stravu novým rovnátkům

Je to tady! Můj první den s novými fixními rovnátky. Musím vám říct, že je to celkem zvláštní pocit. Jelikož jsem si ale vždy láskovala s myšlenkou mít dokonale rovné zuby, byla jsem ochotna přijmout jakoukoliv nepohodlí, která mohla přijít. Ale pojďme se podívat na to, jak rovnátka ovlivňují naši stravu, protože je tu tolik věcí, které bychom rádi jedli, ale nemůžeme, zatímco s jinými potravinami je zaručeno, že je budeme milovat více než kdy jindy!

Vedlejším produktem nošení rovnátek je potřeba změnit stravovací návyky a dieta. Bolest a nepohodlí jsou typické prvních několik dnů po aplikaci rovnátek nebo po každém ošetření. Není neobvyklé, že budete cítit tlak nebo tah na zuby. Potraviny, které jste předtím jedli bez problémů, se mohou stát obtížnými nebo dokonce nemožnými k jídlu. Je to však dočasné a brzy se budete moci vrátit k normálnímu stravování. Ale prozatím - jak se s tím vypořádat?

Tvrdé, křehké a lepkavé potraviny: Nepřítel číslo jedna

Může se to zdát jako samozřejmost, ale jedním z nejdůležitějších omezení při nošení fixních rovnátek jsou tvrdé, křehké a lepkavé potraviny. Představte si, že si koušete do tvrdého jablka nebo chroustáte popcorn... Ach, může to být tak uspokojující! Ale s rovnátky může být toto uspokojení krátkodobé a následovat ho mohou potíže.

Potraviny jako ořechy, tvrdé bonbony, karamel, popcorn, a dokonce i tvrdé zeleniny a ovoce, mohou způsobit trhání nebo odlomení drátů nebo spon rovnátek. Nebuďte překvapeni, když vám zubař řekne, abyste se těmto potravinám vyhnuli jako moru. Já vím, já vím, já také miluju popcorn. Ale pro zuby to stojí - přísahám!

Nejlepší potraviny pro konzumaci s rovnátky

Zapomeňte na tvrdé a lepkavé potraviny, protože máme širokou škálu potravin, které nejenže jsou bezpečné pro rovnátka, ale také úžasně chutné. Měkké ovoce jako banány, hrušky nebo melouny, vařená zelenina, jogurty, pudinky, těstoviny a polévky - to vše jsou potraviny, které vám umožní jíst bez bolesti a obav.

Doporučuji také zvážit konzumaci proteinu v podobě měkkých mas, jako je drůbež, nebo luštěnin, jako jsou čočka a cizrna. Tato jídla jsou lehká na zuby a pomáhají udržovat vás plné a energické. A kdo by nechtěl být plný a energický, že?

Háčky a nástrahy čištění rovnátek po jídle

Vždy jsem brala zubní hygienu velmi vážně. Je nutné dodržovat přísné čisticí rutiny, když máte rovnátka. Plak se může snadno nahromadit kolem rovnátek a způsobit zubní kaz nebo záněty dásní. To je důvod, proč je tak důležité důkladně si čistit zuby po každém jídle.

Mít rovnátka mě naučilo být efektivnější a pozornější k ústní hygieně, a to je něco, co si cením. Platí to také pro jídlo. Musím být ostražitá a pečlivě si vybírat, co do úst vložím. A to je něco, co bych vám také doporučila. Vyhněte se cukrovinkám, kyselým nápojům a potravinám, které mohou způsobit ztrátu vápníku v zubech a způsobit tak jejich demineralizaci.

Takže, i když fixní rovnátka mohou omezit některé potraviny, které jste dříve milovali, je mnoho dalších, které můžete objevit, a které mohou mít pozitivní dopad na váš život. Tak s únětem do neznáma a s chuťovými pohádkami, které vás čekají, je nyní na vás, abyste udělali první krok. S rovnými zuby do nových kulinářských dobrodružství!

Napsat komentář