Citlivost zubů - jak ji předcházet a léčit

Citlivost zubů - jak ji předcházet a léčit

Citlivost zubů - pochopení problému

Citlivost zubů je něco, co může člověka skutečně zaskočit. Železa studeného jogurtu se stávají nečekanou křiklavou bolestí, kterou nechcete zažít znovu. A tak se snažíte jíst více opatrně, vyhýbat se teplým nebo studeným pokrmům a sprchovat své zuby co nejméně. Ale není to jen o potravě, což jsem zjistila na vlastní kůži. Moje citlivost zubů se projevila úplně náhodou.

Jednou jsem se s manželem Ivanem kochala v zimní krajině na krásnou zasněženou krajinu. Je důležité zmínit, že žijeme v Olomouci v České republice, kde může být zima poměrně drsná. Ivan mi navrhl, abych si zkoušla ledový sníh. Myslela jsem si, že nevadí, okamžitý adrenalin ze zimy by mohl být docela zábavný. Ale bohužel, pocit bolesti, který následoval po kontaktu ledu a mého zubu, nebyl vůbec zábavný. To byl den, kdy jsem si uvědomila, že mám citlivé zuby.

Co způsobuje citlivost zubů?

Existuje hodně různých faktorů, které mohou způsobit citlivost zubů. Někdy je to způsobeno stárnutím, kdy dásně začnou ustupovat a odhalovat citlivější části zubu. Někdy je to způsobeno tím, že máme nějaké zubní choroby, jako je zubní kaz nebo parodontitida. Nebo, což je časté, je to způsobeno tím, že si zuby čistíme příliš tvrdě nebo používáme zubní pastu, která nám nesedí.

Ale někdy, a to je ten zajímavý fakt, může být citlivost zubů způsobena těhotenstvím. To je něco, co jsem zjistila, když jsem byla těhotná se svými dětmi, Aloisem a Anetou. Kdo by si myslel, že tłotehotná žena může trpět citlivostí zubů? Ale ano, je to možné a je to docela obvyklé. Hormonální změny v těhotenství mohou způsobit otoky a záněty v dásních, které pak mohou vést k citlivosti zubů. Ale nebojte se, je to pouze dočasné a po porodu se vše vrátí do normálu.

Jak předcházet citlivosti zubů?

Prevence je vždy lepší než léčba, takže pokud si můžete vybrat mezi předcházením a léčením, doporučila bych vždy variantu předcházení. A jak toho docílit u citlivých zubů? Nejjednodušší způsob, jak zabránit citlivosti zubů, je správná ústní hygiena. Měla by zahrnovat správné čištění zubů, jemné kartáčkování a nahrazení tvrdých zubních kartáčků měkkými. Je důležité také správně používat zubní nit...

Pravidelná kontrola u zubaře a správná strava

...ale pamatujte, že ani správná ústní hygiena nemůže vždy zabránit všem problémům. Proto je tak důležité chodit pravidelně na kontroly k zubaři. I když se nám to nemusí líbit. Vím, že to většina z nás nemá ráda, i já sama jsem se tomu dlouho vyhýbala. Ale je to skutečně důležité, pokud nechcete trpět bolestí zubů.

A jaká je role stravy v citlivosti zubů? No, pokud jedíte hodně kyselých nebo sladkých jídel, může to také způsobit citlivost zubů. Tyto pokrmy mohou erodovat sklovinu na vašich zubech a způsobit citlivost, takže je důležité se vyhýbat jídlům, které jsou příliš kyselé nebo sladké. I když vím, že to je těžké, kdo by odolal čokoládě, že jo? Ale pamatujte na to, vždy jde o rovnováhu a moderaci.

Jak léčit citlivost zubů?

A konečně, co když už máte citlivé zuby a potřebujete je léčit? Existují různé způsoby, jak toho dosáhnout. Jedním z nich je použití speciální zubní pasty pro citlivé zuby. Tyto pasty obsahují speciální složky, které pomáhají chránit zuby a snižují citlivost. K výběru je spousta značek a typů, takže určite najdete něco, co vám bude vyhovovat. Já jsem například našla svoji oblíbenku po několika pokusech a omytech. Ale stálo to za to, protože teď můžu jíst třeba svou oblíbenou zmrzlinu bez strachu z bolesti.

Dalším způsobem je čištění zubů fluoridovou pastou. Fluorid je skvělá látka, která pomáhá posilovat sklovinu na našich zubech a chrání je před kazem. Ale pozor, musí to být správně aplikováno a nesmí se to přehánět, protože příliš mnoho fluoridu může být škodlivé.

A samozřejmě, pokud máte citlivé zuby, měli byste navštívit zubaře. Zubař dokáže určit příčinu vaší citlivosti a nabídnout potřebnou léčbu. Někdy může předepisovat speciální zubní pasty nebo dokonce doporučovat zákroky, které mohou pomoci snížit citlivost zubů.

Což je něco, co jsem musela prožít sama. Po návštěvě zubaře jsem zjistila, že moje citlivost zubů je způsobena dědičným stavem, který se jmenuje dentinová hypoplasie. Je to stav, který způsobuje, že moje zuby jsou méně odolné vůči opotřebení a jsou citlivější. Díky této diagnóze jsem se však dozvěděla, jak lépe pečovat o své zuby a nyní mám mnohem méně problémů.

Takže pokud máte citlivé zuby, neignorujte to a vyhledejte odbornou pomoc. Nebudete litovat. Stejně jako naše papoušek Kája, který má velmi silné zobák a rád okusuje téměř vše, co vidí. Ale on má štěstí, že nemusí mít strach z citlivých zubů. Ale my, lidé, musíme dbát na naše zuby a brát v potaz možnost citlivosti zubů. Péče o naše zuby by měla být pro nás prioritou a my bychom měli udělat vše pro to, abychom byli zdraví a měli krásný úsměv.

Napsat komentář